Jdi na obsah Jdi na menu

Jsme pátí v klubové Evropě !

Poslední květnový víkend se ve španělském Castellónu de La Plaňa uskutečnil Evropský pohár mistrovských klubů mužů a žen. Naše družstvo mužů jako vítěz loňské extraligy a mistr ČR družstev nahradil v elitní A skupině Duklu Praha. Již před odletem bylo jasné, že se nám těžko podaří zopakovat její druhé místo z portugalského Villa Realu de Santo Antonia. Už před týdnem jsme měli na prvním kole extraligy kvůli zranění několika opor potíže se sestavou. I ve Španělsku jsme nadále postrádali Šnebergra, Růžu, Mužíka a Hrůza nebyl také ještě stoprocentně fit. Ještě že se nám před závodem podařilo posílit o tyčkaře Michala Balnera, koulaře Antonína Žalského.

První den jsme vybojovali 46 bodů, což znamenalo průběžné 5. místo. Zasloužili se o to zejména Ezekiel Jafari Ngimba, který suverénně zvítězil v běhu na 5000m, když se mu z volného úvodu podařilo vystupňovat tempo a nakonec pokořit hranici 14 minut (13:57,13 min.). Dále se dařilo Romanu Novotnému, který skočil rovných 800 cm, což bralo 2. místo. Zvítězil známý Angličan Chris Tomlinson (815cm). Dobře běžel také Ruda Götz na 400m (46,96), který se dobrým závěrem posunul také na 2. místo. Do třetice získal 2. místo také Antonín Žalský, který vrhl koulí 19,88m a až posledním pokusem přišel o vítězství,když ho o 4cm přehodil portugalský vrhač.  Pavel Sedláček poslal své kladivo do vzdálenosti 72,48 m a to bralo 5. místo. Štafeta na 4x100m ve složení Křížek, Klvaňa, Novotný, Götz obsadila 6. místo a časem 41,04 vt. vytvořila nový klubový rekord a letošní nejlepší klubový český výkon. V sobotu se běžela ještě patnáctistovka, kde vytrvalec Marco Joseph Marco obsadil časem 3:53,64 min. obsadil 7. místo.  Stejného umístění dosáhl i Ladislav  Křížek v nejkratším sprintu na 100m (10,86) a Petr Klus na 400m překážek (56,21). V předprogramu se představili ve vloženém závodě na 100m Filip Klvaňa (10,85) a Milan Pírek (11,08). Večer jsme provedli podbrobnou bodovou analýzu nadcházejícího dne a bylo jasné, že to bude boj o každý bod. Rusové, Portugalci a Italové se pevně usadili na prvních třech místech a Dánové byli výkonostně jasně nejhorší. Zaměřili jsme se na souboj o 4 až 7 místo se Španěly, Angličany a Slováky (TJ Spartak Dubnica), přičemž sedmé místo by znamenalo sestup do B skupiny.

Druhý den jsme nezačali dobře. Libor Hrůza si při rozcvičování obnovil zranění a 110m překážek přeběhl zvolna na 1 bod za 21,19 vt. a Láďa Bartůněk doběhl sedmý na 800m (1:51,70 min.). Náladu však záhy pozvedl Michal Balner, když se mu podařilo vybojovat naše druhé vítězství. O tyči skočil 530cm a nechal za sebou jak favorizovaného Rusa Čisťjakova, tak i Angličana Lewise, kteří neskočili základ. Nad očekávání dobře si vedl v trojskoku Roman Novotný, když výkonem 15,45 m vybojoval cenné 3. místo. Další dobrá zpráva přišla z oštěpařského sektoru, kde Miroslav Guzdek poslal své náčiní do vzdálenosti 75,21 m a to bralo 3. místo. Ve své druhé běžecké disciplíně se představil také Marco Joseph Marco a trať 3000m mu seděla již lépe než patnáctka. Doběhl na 4. místě za 8:08,51 min. Šestá místa obsadili Igor Gondor v hodu diskem (56,29m) a Zdeněk Medlík na 3000m překážek (9:51,52 min.), který se o lepší čas připravil akceptováním ostrého tempa v úvodu závodu. Filip Klvaňa se představil na dvoustovce a doběhl sedmý za 21,89 vt.  Záverečná štafeta na 4x400m byla soubojem o každý decimetr dráhy. Naši borci nastoupili ve složení Klvaňa-Götz-Křížek-Klus a doběhli na pěkném 5. místě za 3:13,01 min., což je nový klubový rekord.

Tento výsledek zároveň stanovil i konečné pořadí, které nám udělalo radost. S 86 body jsme obsadili při své premiéře pěkné 5. místo. Stejného bodového součtu dosáhli i Angličané, ale v náš prospěch hovořil menší počet horších umístění. O pouhé 3 body se před námi umístili domácí Španělé (89b.) a do B skupiny sestupují společně s Dány i Slováci (76b.), kteří loni skončili třetí, těsně za Duklou Praha. O vítězství svedli tuhý boj obhájce titulu Luč Moskva s portugalským Sporting clubem. Nakonec byli o pouhý bod šťastnější Rusové (118b.). Třetí skončili Italové z Fiamme Gialle.

Vzhledem k již v úvodu zmiňované marodce týmu jsme s dosaženým výsledkem samozřejmě spokojeni - díru do světa jsme sice neudělali, ale umístili jsme se v polovině startovního pole a hlavní je, že jsme nezklamali a pro Českou republiku zachovali příslušnost v elitní A skupině klubového poháru.

Nejvíce bodů nasbíral pro družstvo Roman Novotný (13,5b.), dále Ruda Götz (8,5b.), Ezekiel Jafari Ngimba (8b.), Michal Balner (8b.), Antonín Žalský (7b.) a Marco Joseph Marco (7b.).

Soutěže se zúčastnily také ženy USK Praha a vedli si velmi dobře, když obsadili pěkné 3. místo.