Jdi na obsah Jdi na menu

Běžci AK Kroměříž vybojovali bronz na PMEZ v půlmaratonu !

V neděli 18.října se v okolí národního stadionu "Stade de France", nacházejícím se v Pařížské čtvrti Saint Denis, běžel již 22. ročník Poháru mistrů evropských zemí v půlmaratónu a to v rámci tamního tradičního běhu "La Voie Royale".

Obrazek

Našemu klubu se letos v rámci jednoho kalendářního roku podařilo vybojovat účast ve všech třech elitních mužských kategoriích "Poháru mistrů", což nemá v rámci klubové Evropy obdoby !  V únoru jsme v Istanbulu obsadili 7. místo v krosu družstev, na konci května 5. místo v nejtěžším dvoudenním podniku na dráze v Castellónu.

Družstvo našich běžců odcestovalo ve složení Tomáš Blaha, Pavel Faschingbauer, Martin Frei, Jan Kreisinger, Róbert Štefko a hostující Pascal Mombo Sarwat z Tanzánie. Výkonnostním cílem byl útok na 3. místo, protože oba dva portugalské týmy jsou za normálních okolností jen těžko porazitelné.

Obrazek

Závod se běžel na 2 okruhy vedoucí čtvrtí Saint Denis, se startem a cílem u národního 80-ti tisícového stadionu Stade de France. Probíhalo se dvakrát po samotné ploše stadionu, i jeho podzemními garážemi. Trať byla profilem poměrně rovinatá, se třemi mírnými cca 100m výběhy a seběhy. Nepříjemné byly pouze dvě prudké otáčky a místy různorodý podklad v úsecích, kde se běželo historickým centrem čtvrti.

Nejvíce nadějí jsme vkládali do Pascala Sarwata, který měl ve svých 19-ti letech absolvovat teprve svůj druhý ostrý půlmaraton. Zde připomínám, že Pascal se významnou měrou rovněž podílel na extraligovém titulu, když v Jablonci zvítězil v bězích na 1500 a 3000m. Od startu nasadil a s jedním z Portugalců diktoval tempo závodu. Postupně se na něj dotáhlo dalších 7 Portugalců, včetně vítěze Pražského maratonu z roku 2007 Ornelase, který v druhé polovině závodu převzal iniciativu na čele startovního pole. Do cíle nakonec doběhl jako vítěz Ferreira za 1:02:53 hod., Ornelas byl druhý za 1:02:57 hod. Třetí byl s vteřinovým odstupem Silva a Pascal Sarwat proťal cílovou pásku v čase rovných 1:03:00 hod., což je jeho nový osobní rekord. První čtyři závodníci se tedy vešli do 7 vteřin !

Obrazek

Výborně si počínal také Honza Kreisinger, který doběhl v nejlepším letošním českém čase 1:06:06 hod. na 10. místě a kromě Pascala byl jediným, kdo se v první desítce dokázal vklínit mezi výborné Portugalce.

Obrazek

Velmi dobrý závod běžel také Robo Štefko, který obsadil 16. místo a časem 1:07:36 hod. zvítězil zároveň ve veteránské kategorii M40.

O dvě místa zpět finišoval v čase 1:08:10 hod. Tomáš Blaha a přispěl tak k výbornému umístění družstva.

Martin Frei Obsadil 22. místo časem 1:09:26 hod. a Pavel Faschingbauer ze závodu kvůli bolestem zad odstoupil. Já jsem si půlmaraton zaběhl mimo pohárový závod, s časem 1:30:22 hod. jsem obsadil 135. místo :-) Byl to můj první půlmaraton a zároveň asi i poslední...

S konečný součtem 48 bodů (umístění prvních čtyř nejlepších běžců z družstva) se našim borcům podařilo vybojovat výborné 3. místo a zopakovat tak doposud svůj nejlepší výsledek v rámci "Poháru mistrů" z roku 2007 (Moita-Portugalsko).

O první dvě místa se tradičně popraly dva portugalské celky, přičemž z vítězství se radovala Maratona Clube de Portugal (17b.) před GDR Conforlimpou (24b.). Čtvrtá skončila španělská CCM Guadalajara (51 b.).

Ve vydaných výsledcích je však v hodnocení družstev chyba, protože do našeho bodového hodnocení tam zapomněli jaksi započítat výsledek Pascala Sarwata !  Toho máme přitom oficiálně schváleného národní atletickou federací na hostování a byl uveden i v přihlášce k závodu, potvrzené ČASem. Stejně tak startoval např. za Conforlimpu Maročan El Kalai Youssef, který byl pátý a za Španěly zase Keňan James Moiben Kibitok, který byl jedenáctý (za Janem Kreisingerem). Podle platných pravidel soutěže může totiž každé družstvo využít 1 hostujícího závodníka - cizince, schváleného národní atletickou federací. Na vyhlášení už to měli pořadatelé opraveno, ve výsledcích to ještě nemají...