Jdi na obsah Jdi na menu

Zlatá tretra 2008 - Götz 4., Sedláček 7. a Růža 10.

Včera proběhl další, již 47. ročník "Zlaté tretry" - nejprestižnějšího atletického mítinku nejen na našem území, ale troufnu si říct i na území střední a východní Evropy.

Kromě už známých, nově vytvořených světových rekordů - kubánce Dayrona Roblese na 110m př. za 12,87 vt. ! a etiopanky Dire Tune v hodinovce 18.517 m a nejlepších letošních výkonů v podání chorvatky Blanky Vlašic 205 cm a jamajčana Usaina Bolta na 200m (19,83 vt.) - bylo vidět i české závodníky.

Národní rekord vytvořila Zuzana Hejnová na 400m př., když jako první češka zaběhla tuto trať pod 55 vt. (54,96), dále Petr Svoboda vyrovnal ve světovém běhu na 110 m př. český rekord časem 13,48 vt. a Stanislav Sajdok za ním v témže běhu jen nepatrně zaostal za 13,53 vt. Všichni tři jmenovaní zároveň splnili olympijský limit. Z dalších českých závodníků obsadila Barbora Špotáková 2. místo v hodu oštěpem výkonem 66,91m, když ji z hvězdného pole porazila pouze Christina Obergföll 67,72m. Ve skoku vysokém obsadila Romana Dubnová 5. místo a výkonem 192 cm splnila zároveň B olympijský limit. Ivana Sekyrová obsadila ve světové hodinovce 2. místo v novém českém rekordu 16.422 m. Hod oštěpem vyhrál Vítězslav Veselý a výkonem 78,00 m splnil zároveň olympijský limit.

Na letošním ročníku Zlaté tretry zanechali svou stopu také atleti AK Kroměříž. Rudolf Götz obsadil v hlavním běhu na 400m pěkné 4. místo časem 46,73 vt. V dalším hlavním běhu na 800m běžel i Jaroslav Růža společně se svým největším tuzemským soupeřem Jakubem  Holušou. Jarda doběhl na 10. místě za 1:48,49 min. a Holuša doběhl o dvě místa dříve v čase 1:46,43 min. V hodu kladivem obsadil Pavel Sedláček 7. místo výkonem 71,36 m.

V předprogramu běžel také Jan Čech B běh na 110m př., kde obsadil 4. místo ve svém letošním maximu 14,12 vt., dále Filip Klvaňa v B běhu na 400m za 48,25 vt., David Nerud v B běhu 800m za 1:52,09 min. a Aleš Miko v C běhu na 800m časem 1:58,38 min.

Kromě sportovců jsme zaznamenali i úspěchy na fanouškovské úrovni. Kamile Hořákové se podařilo vymámit od světového rekordmana na 100m Usaina Boilta obě startovní čísla a Zuzana Muchová se může pochlubit podpisy Roblese, Warinera, Vlašic a Lolo Jones na své tretře.