Hervis půlmaraton Praha - Ngimba 12., Kreisinger 15. a Štefko 16.

V sobotu 28.3. se v Praze běžel již 15. ročník pražského půlmaratonu, který několik posledních let nese název "Hervis půlmaraton Praha".

Na start se z našich běžců postavili Ezekiel Jafari Ngimba, který měl mezi zúčastněnými 4. nejlepší osobní výkon. Dále se se tohoto závodu zúčastnili i Róbert Štefko a Jan Kreisinger, kteří se chtěli pokusit proniknout do první desítky celkového pořadí.

Závod se běžel za poměrně příjemného počasí, v některých pasážích však foukal silnější vítr.  Mezi muži dokonce nebyl vítězný Koech Nicholas Kiprutto daleko od prolomení magické hodinové hranice. Nakonec mu k tomu, a také k bonusu 15 tisíc EUR, chybělo pouhých sedm vteřin. Takto se musel spokojit s úhrnnou odměnou 5 tisíc EUR za vítězství a překonání traťového rekordu. Dnes dva roky starý čas 1:01:00 Patrika Ivuttiho překonali hned čtyři jeho krajané. Spolu s vítězem to byli také stříbrný Nicholas Manza Kamakya, který doběhl s dvouvteřinovou ztrátou za vítězem, a také Matthew Kipchirchir (1:00:15) a Stephen Kibiwott (1:00:19).

Jednomu ze spolufavoritů, Ezekielu Jafarimu Ngimbovi, se závod nepovedl podle představ. Do cíle doběhl na 12. místě v čase 1:03:38 hod., čímž zaostal skoro o 3 minuty za svým osobním rekordem zaběhnutým na počátku března v Itálii.

Ngimba v čele skupinky (ve žlutém)

Obrazek

Prvním českým závodníkem v cíli byl na 15. místě Jan Kreisinger. Se svým výkonem 1:07:08 hod. ale příliš spokojený nebyl. „Ze začátku to bylo dobré, na pátém kilometru jsem zkusil zrychlit. Kdybych to udržel, bylo by to někde okolo času 1:05, ale na 15. km na mě přišla krize a závěr jsem si dost protrpěl,“ řekl po doběhu a nijak zvlášť ho nenadchlo ani to, že se mu podařilo porazit běžeckou ikonu 41letého Róberta Štefka, který doběhl hned za ním v čase 1:07:37 hod. „Pro mě je to povinnost být lepší. Spíš mě zajímá, o kolik. A v závěru jsem se docela ohlížel, aby mě třeba ještě nedotáhl,“ přiznal Kreisinger, jemuž se nakonec podařilo udržet jejich odstup na necelé půlminutě. Hlavním cílem Kreisingera pro letošní sezonu je však pětka na dráze, kde by se chtěl dostat pod 14 minut.

Obrazek

Obrazek

Také závod žen byl zcela v režii Keňanek, které obsadily kompletní stupně vítězů. Vyhrála Rosa Kosgeiová za 1:09:03, spolu s ní se   pod hodnotu dosavadního traťového maxima, které časem 1:10:08 stanovila v roce 2006 Keňanka Caroline Kwambaiová, dostaly další tři závodnice.  Jitka Stehlíková doběhla do cíle na 57. místě a to v novém osobním rekordu 1:39:14 hod.