Skvělá bilance Mistrovství ČR na dráze - 16 medailí. Kocourek trojnásobným, Novotný dvojnásobným mistrem, Mužíkův návrat

O víkendu se v moravské metropoli Brně uskutečnilo 41. Mistrovství republiky mužů a žen (jednotlivců) na dráze. Našim atletům se podařilo překonat loňskou medailovou žeň, když získali celkem 16 medailí, z toho 7 zlatých, 4 stříbrné a 5 bronzových (včetně desítky na dráze, která se letos poprvé běžele samostatně v květnu a na níž zvítězil Milan Kocourek před Janem Kreisingerem). Závody se konaly na překrásně zmodernizovaném stadionu VUT Pod Palackého vrchem, v sobotu dokonce za umělého osvětlení. Jediné co moc nevyšlo, ale nešlo ovlivnit, bylo nevyzpytatelné počasí. V sobotu vanul silný vítr a v neděli se přidal vytrvalý déšť. Obojí provázel citelný chlad.   V rámci MČR rovněž proběhlo i 2. kolo atletické extraligy. Každému týmu se započetlo 15 výkonů nejlepších jednotlivců

Letos je zatím bezpochyby naším nejlepším atletem běžec Milan Kocourek. V Brně rozšířil svou skvělou letošní sbírku o další dvě zlaté medaile, na celkových pět! K titulu z haly na 1500m, přidal další v březnu na MČR v krosu a na dráze připojil další tři. V květnu na 10000m a teď o víkendu na 5000m a 3000m překážek. Navíc letos překonal dva klubové rekordy, před 3 týdny na 10000m a v sobotu na 5000m!  To je vskutku famózní bilance.

Krok s ním drží Roman Novotný, který o víkendu dosáhl v Brně double a to  v dálce a trojskoku. Letos má na kontě již 3 mistrovské tituly.

První den se naší výpravě nad poměry dařilo, když se získala celkem 7 medailí, z toho tři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové. Tu úplně první a svou 11. celkově vybojoval v hodu kladivem vybojoval Pavel Sedláček  hodem dlouhým 65,26m a hned za ním skončil Michal Fiala výkonem 64,84m.

Roli favorita splnil v dálce Roman Novotný, když zvítězil skokem z úvodní série, který měl dovolenou podporu větru a délku 785 cm. Milan Pírek získal výkonem 760cm bronzovou medaili.

Výborně se činili naši běžci. V sobotu za umělého osvětlení absolvovali závod na 5000m, kde po vzájemné spolupráci zvítězil Milan Kocourek v novém klubovém rekordu 14:06,28 min. před jeho stávajícím držitelem Janem Kreisingrem, který byl časem 14:07,28 min také rychlejší stávajícího klubového rekordu. Bonus přidal mladý Jakub Bajza, který doběhl čtvrtý, když časem 14:39,94 min. výrazně překonal své dosavadní maximum.

V hodu diskem obsadil Miroslav Pudivítr 3. místo, když 2kg vážící náčiní poslal po třetí v sezóně za 60m hranici extratřídy, tentokráte o 16 cm dál.

Druhý den nás velmi příjemně překvapil. I přes absenci čtvrtkařů Götze a Szeteie, jsme v deštivém a chladném počasí získali osm medailí. První a hned zlatou přidal v trojskoku Roman Novotný za výkon 15,51m, třetí byl Ondřej Hanuš, který předvedl 15,16m

Další, už svou letošní pátou zlatou, získal na stýplu Milan Kocourek, když jako jediný stlačil čas pod devět minut (8:59,99 min).

Poměrně překvapivou, ale zaslouženou třetí zlatou získal Adam Ptáček ve skoku o tyči, když se přenesl přes laťku ve výši 520 cm a měl úplně stejný zápis jako Kudlička z Dukly. Takže v tyči bylo zlato dělené.

Příjemným překvapením pro nás byl i běh na 400m překážek, kde předvedl "comeback" stále úřadující český rekordman Jiří Mužík, který získal stříbro za velmi dobrý čas 51,71 vt.! Po 4 letech, kdy měl vleklé potíže s kolenem se zdálo, že s atletikou zřejmě skončí. A bác, je zpět a dokonce má ambice zúčastnit se příští rok OH v Londýně. Třetí doběhl Michal Uhlík v čase 52,12 vt.

Poslední cenný kov přidal, také poměrně překvapivě, Jan Syrovátko, který se dokázal vklínit mezi vynikající trojici oštěpařů Dukly Praha a toho nejlepšího z nich, Petra Frydrycha odsunul na 4. místo! Honzův nejdelší hod měřil 68,30 m a měl bronzovou hodnotu.

Z dalších našich výsledků: Ve vrhu koulí obsadil Vladislav Tuláček 4. místo výkonem 17,59m, v hodu diskem byl Igor Gondor pátý (56,89m). V běhu na 200m obsadil Filip Klvaňa časem 22,13 vt. celkové 6. místo. V rozběhu na 110m př. obsadil Petr Klus 5. místo časem 14,94 vt.

V kategorii žen zaznamenala dobrý výsledek Zuzana Muchová, která jen těsně nepostoupila do finále běhu na 100m př, když v rozběhu obsadila časem 14,73 vt. páté místo. V rozběhu na 800m se představila i Kateřina Bluchová, která v něm obsadila 7. místo časem 2:18:19 min.

POZNÁMKA: Fotografie jsou dílem objektivu Ing. Aleše Grafa