Mistrovství ČR v krosu - 5 medailí, ale tentokrát bez titulu

Přes téměř ideální počasí čekal přespolní běžce těžký závod. Trať se vinula na louce v lyžařském středisku Malák a nebyla skoupá na stoupání, seběhy i obtížné technické pasáže. Prakticky celá byla k vidění z prostoru cíle, což divákům poskytovalo vynikající přehled o vývoji jednotlivých závodů. A v nich nebyla nouze o překvapení či dramatické momenty.

Hlavní mužskou kategorii vyhrál Milan Kocourek z ARC Brno, který tak obhájil loňské tituly. Množné číslo je na místě, neboť Kocourek stále patří do věkové kategorie do 22 let, která se vyhlašuje zvlášť. Na obtížné trati v lyžařském středisku Malák aplikoval svoji vžitou taktiku „start-cíl“ a s úctyhodným náskokem si doběhl pro zlaté medaile. „Jsem pochopitelně spokojený. Nedá se říci, že by to byla trať zcela podle mého gusta, byly tu nepříjemné a náhlé výběhy a seběhy, nicméně jak je vidět, nějak jsem se s tím vypořádal,“ pochvaloval si svěřenec trenéra Jiřího Sequenta, který se v letní sezoně chystá prověřit své síly na různých tratích. „Chtěl bych běžet kvalitní desítku, pětku i stýpl. Olympiáda je pro mě daleko, takže mě bude zajímat hlavně čas, mezistátní utkání a Evropský pohár,“ prozradil vítěz, který si svým triumfem řekl o nominaci na prosincovém ME v krosu. V ní by se měli objevit ještě nejlepší z ženské, juniorské a "dvaadvacítkové" kategorii v max. počtu 6 závodníků. Družstva budou nominována, pakliže běžci dosáhnou v průběhu sezony určené výkonnosti pro jednotlivé kategorie. Do průměru se však budou počítat jen ti, kteří na MČR startovali.

Na druhém místě se  o příjemné překvapení postaral jinak především vrchař a maratónec s osobním rekordem pod 2:18 Robert Krupička ze spolupořádajícího TJ Jiskra Ústí nad Orlicí. Na bronz se vynikajícím zrychlením v posledním okruhu vytáhl velezkušený Róbert Štefko z AK Kroměříž.

Vloni vítězka „dvaadvacítkové“ kategorie Monika Preibischová letos dosáhla na vavříny v absolutním pořadí. „Ve vítězství jsem tak úplně nevěřila. Spíš jsem doufala v medaili. Ale závod mi sedl, kopce mám docela ráda, trať byla hezká, členitá, zajímavá,“ libovala si atletka  z AC Mariánské lázně, která vloni musela kvůli studiu v Kanadě odmítnout start na ME  v přespolním běhu. „Dost mě to mrzelo, ale nedalo se nic dělat. Jinak ale pro mě kanadská zkušenost byla hodně hezká. Běhá se tam úplně jinak, výsledky týmů se staví nad ty individuální. Moc se mi to líbilo,“ svěřila se vítězka, která o sedm vteřin porazila obhájkyni titulu Lenku Všetečkovou ze Sokola České Budějovice. Třetí byla Jana Čábelková z AC Moravské Slavie Brno. Z kategorie do 22 let dorazila do cíle jako první vloni ještě juniorka absolutně osmá Lucie Sárová.

Jan Kreisinger z Kroměříže zpočátku splňoval úlohu jednoho hlavních favoritů a osamostatnil se v čele početného pole mílařů. V druhé polovině závodu si však na něj „vyšlápl“ skutečný mílař Tomáš Bednář z Vítkovic, který na sebe naposledy  upozornil těsně nesplněným limitem na HMS.  Kreisingera předstihl a své snažení dotáhl do vítězného konce. „Vůbec jsem to nečekal. Kros je nevyzpytatelná disciplína, mě navíc kopce, jako jsou tady, zrovna nesedí. Ale trenér chtěl, abych si to zkusil, a je vidět, že mě připravil dobře,“ pochválil Bednář kouče Vladimíra Černého.
Kros je pro Bednáře však pouze zpestřením přípravy na léto, v níž by se chtěl pokusit o limit na olympiádu na patnáctistovce. „Pro nominaci asi bude třeba pokořit hodnotu A limitu, ale i kdyby se mi povedlo jen 3:38 (B – limit), byl bych spokojený, přestože by to znamenalo, že zůstanu doma,“ poznamenal vítěz.
Na druhém, místě doběhl zmiňovaný Kreisinger, následoval ho oddílový kolega z Kroměříže Pavel Dvořák.

Jakub Živec, který na loňském šampionátu do 17 let obsadil v Ostravě 12. místo na světě na trati 3000 metrů, prokázal své běžecké kvality i na dvojnásobně dlouhé trati v kopcovitém terénu v Jablonném nad Orlicí. Jistě zvítězil s 19vteřinovým náskokem na druhého z juniorů Josefa Grygara z Českých Budějovic. Třetí místo z loňského roku si zopakoval Jakub Bajza z Kroměříže.

Poté, co zestárla loňská vítězka Lucie Sárová, připadla úloha hlavní favoritky v juniorské kategorii na její jmenovkyni Sekanovou z Českých Budějovic, která už také měla na svém kontě titul, a sice z roku 2006. V závodě jí zdatně sekundovala mj. stýplařka Martina Bařinová z SK Přerov, společně se záhy odtrhly zbytku pole a bok po boku absolvovaly většinu trati. Rozhodl až závěrečný seběh, kde měla přeci jen více sil a delší krok Lucie Sekanová, která zvítězila s rezervou šesti vteřin. Třetí byla s odstupem 50 vteřin za Bařinovou Eva Krchová z Olympu Brno.

V dorostencích to dlouho vypadalo na souboj loňských žákovských medailistů. Jenže obhájce titulu Petr Kaminski v závěrečném stoupání „zvadl“ a vypadl ze hry. Do čela se posunul vloni stříbrný Jaroslav Satýnek z Bíliny a nabízený titul si už nenechal nikým vzít. Loňský bronz na letošní stříbro povýšil Petr Lukeš z Frýdku-Místku. Na stupně vítězů je doplnil Ondřej Doležel ze Šternberku.  Zajímavostí je páté místo jinak chodce Lukáše Gduly, loňský obhájce titulu Kaminski se nakonec propadl až na desáté místo.

Loňský bronz v letošní zlato v kategorii dorostenek přetavila jablonecká Petra Kuříková. S odstupem šesti vteřin ji následovala domažlická „mílařka“ Kateřina Beroušková, která vloni v 16 letech obsadila 14 místo v juniorské kategorii na neoficiálním MS v běhu do vrchu. Tereza Novotná z Hradce Králové, která závod zprvu odvážně rozběhla, aby pak těsně uhájila bronz, se zase věnuje orientačnímu běhu. O vteřinu na nepopulárním „bramborovém“ místě doběhla vloni bronzová žákyně Diana Mezulianiková.

Nejvíce sil do závěru si ze starších žáků ponechal Lukáš Mašín z AC Pardubice, který využil táhlého seběhu lesem, protáhl krok a oddělil se od svých soupeřů v bojích o medaile. Náskok už udržel a bez problémů si doběhl pro titul. O jedenáct vteřin později proťal cíl Martin Chlada (Mílaři Domažlice), třetí byl Tomáš Sláma ze Sportingu Příbram.

Obhájkyně žákovského titulu Helena Tlustá se letos musela sklonit před Pavlou Rouskovou z SK Nové Město nad Metují. Ta zaútočila v závěru a svůj nástup dotáhla do cíle, kde byla o vteřinu dříve než loňská vítězka. Druhou medaili pro Nové Město nad Metují získala  bronzová Alena Ulrichová.

Poprvé v historii se společného mistrovství republiky v přespolním běhu zúčastnili mladší žákovské kategorie. Mezi chlapci závod odvážně rozběhl trutnovský Jan Pavel, který si záhy vybudoval zhruba 25metrový náskok. Ve dvou třetinách trati jej však ztratil a propadl se na třetí místo.  V závěrečném seběhu nastoupil Martin Hlaváček ze Sokola Opava a o vítězství se už připravit nenechal. V posledních metrech se na druhé místo vrátil Pavel, který nakonec o dvě vteřiny porazil bronzového Martina Perutku z AK Bohumín.

Mezi mladšími žákyněmi si nejlépe rozvrhla síly Kateřina Čermáková, která o svém vítězství rozhodla v poslední třetině patnáctisetmetrové trati. Pět vteřin za ní doběhla na stříbrné pozici Anna Šambergerová z pražského Olympu, o další dvě vteřiny později proťala cílovou pásku  Tereza Korvasová z Hodonína.

Medailisté:
Mladší žákyně (1,5 km):  1. Kateřina Čermáková (AC Syner Turnov) 5:29, 2. Anna Šambergerová (PSK Olymp Praha) 5:34, 3. Tereza Korvasová (AK Hodonín) 5:36
Mladší žáci (2 km): 1. Martin Hlaváček (TJ Sokol Opava) 6:55, 2. Jan Pavel (TJ Lokomotiva Trutnov) 7:02, 3. Martin Perutka (AK Bohumín) 7:04
Starší žákyně (2 km): 1. Pavla Rousková (SK Nové Město nad Metují) 7:04, 2. Helena Tlustá (TJ Nové Město nad Metují) 7:05, 3. Alena Ulrichová (SK Nové Město nad Metují) 7:07
Starší žáci (3 km): 1. Lukáš Mašín (AC Pardubice) 10:10, 2. Martin Chlada (Mílaři Domažlice) 10:21, 3. Tomáš Sláma (SK Sporting Příbram) 10:33
Dorostenky (3 km): 1. Petra Kuříková (TJ Liaz Jablonec n. N.) 11:26, 2. Kateřina Beroušková (Mílaři Domažlice) 11:32, 3. Tereza Novotná (TJ Sokol Hradec Králové) 11:37
Dorostenci (4 km): 1. Jaroslav Satýnek (AK Bílina) 13:54, 2. Petr Lukeš (TJ Slezan Frýdek-Místek) 13:58, 3. Ondřej Doležel (AK Šternberk) 14:02
Muži – mílaři (4 km): 1. Tomáš Bednář (AK SSK Vítkovice) 12:56, 2. Jan Kreisinger 12:59, 3. Pavel Dvořák (oba AK Kroměříž) 13:04
Juniorky (4 km): 1. Lucie Sekanová (Sokol České Budějovice) 14:58, 2. Martina Bařinová (SK Přerov) 15:04, 3. Eva Krchová (ACP Olymp Brno) 15:54
Junioři (6 Km): 1. Jakub Živec (TJ Lovochemie Lovosice) 20:32, 2. Josef Grygar (Sokol České Budějovice) 20:51, Jakub Bajza (AK Kroměříž) 20:59

Do šestého místa:
Ženy (6 km): 1. Monika Preibischová (AC Mariánské lázně) 23:14, 2. Lenka Všetečková (Sokol České Budějovice) 23:21, 3. Jana Čábelková (AC Moravská Slavia Brno) 23:27, 4. Ivana Sekyrová (AK Sokolov) 23:44, 5. Marta Flekovská (AC Pardubice) 24:07, 6. Helena Poborská (PSK Olymp Praha) 24:09
Do 22 let: 1. Lucie Sárová (TJ Nové město na Moravě) 24:53, 2. Lucie Křížová (Hvězda SKP Pardubice) 25:42, 3. Iva Pechová (SK Spartak Praha 4) 26:46

Muži (10 km): 1. Milan Kocourek (ARC Brno) 33:10, 2. Robert Krupička (TJ Jiskra Ústí nad Orlicí 33:39, 3. Róbert Štefko (AK Kroměříž) 33:41, 4. Martin Frei (AK Kroměříž) 33:57. 5. Kamil Krunka (SK Nové Město nad Metují) 34:04, 6. Daniel Fekl (AK Kroměříž) 34:09
Do 22 let: 1. Milan Kocourek (ARC Brno) 33:10, 2. Martin Frei (AK Kroměříž) 33:57. 3. Kamil Krunka (SK Nové Město nad Metují) 34:04,