Jdi na obsah Jdi na menu

V Kdyni naši běžci na titul v krosu nedosáhli, ale nezklamali

V sobotu 21.3. se v Kdyni-Hluboké na Domažlicku běželo o tituly mistra České republiky v krosu. Na start se postavily všechny kategorie - od žáků až po dospělé.

Na tomto podniku býváme v posledních letech pokaždé svým způsobem úspěšní a i letos jsme vyslali do závodu hned několik svých želízek. Pořadatelé připravili poměrně zajímavou trať (2 km okruh) v okolí tamního koupaliště, od něhož se vybíhalo na mírně kopcovitou přilehlou louku. Terén byl náročný - převážně podmáčený trávník, v určitých pasážích hodně drnovitý. Tedy to, co nevyhovuje např. Honzovi Kreisingerovi.

V hlavním závodu mužů na 10 km se na start postavila pětice běžců AK Kroměříž Róbert Štefko, Jan Kreisinger, Jan Bláha, Daniel Fekl a Martin Frei, která se měla pokusit po dvou letech znovu vrátit krosový titul do Kroměříže, jenž patří mladému nadějnému běžci Milanu Kocourkovi z ARC Brno. Mimo soutěž běžel také američan Ryan Vail, který se na konci měsíce zúčastní MS v krosu v jordánském Ammánu. Po startu závodu šel klasicky do čela Milan Kocourek a za ním se držel s odstupem Jan Kreisinger, na kterého se v průběhu druhého kola dotáhl američan Vail a posléze i Róbert Štefko. Ten se ve 3. kole dotáhl i na Kocourka, ale v té chvíli již vedl američan, jehož umístění se však do MČR nezapočítávalo. Róbert, silně toužící po titulu, se pokusil ve 4. kole Kocourkovi nastoupit, ale jako naschvál ho začalo  píchat v boku a musel zvolnit. Milan Kocourek si tak svou pozici pohlídal a v posledním kole Róberta přefinišoval. Závod celkově vyhrál američan Vail časem 30:30 min. Mistrovský titul získal Milan Kocourek časem 30:49 min., na 2. místě doběhl Róbert Štefko za 30:54 min. a na dalších třech místech se seřadili borci z AK Kroměříž - bronzovou medaili získal Jan Kreisinger (31:06), 4. byl Martin Frei (31:33) a 5. místo obsadil Daniel Fekl (31:39). Na 16. místě doběhl Jan Bláha (33:39). Tento výsledek také znamenal neoficiální titul v soutěži družstev a jistou nominaci na PMEZ v krosu.

V kategorii mílařů (běh na 4 km) se poprvé představil v barvách AK Kroměříž Michal Šneberger, nejlepší český dráhový mílař posledních let. Michal však před nedávnem prodělal operaci kolena, takže sobotní závod bral spíše tréninkově. Pro 4km trať se rozhodl také Tomáš Blaha. V tomto závodě nakonec suverénně zvítězil Peter Mikulenka z TJ Slezan Frýdek Místek v čase 12:19 min. Tomáš Blaha doběhl na nepopulárním 4. místě v čase 12:36 min. a Michal Šneberger obsadil časem 12:40 min. 6. místo.

V kategorii juniorů měl o umístění na stupních vítězů bojovat Jakub Bajza, který ale nedávno  prodělal virózu, takže nebyl v optimální formě. Jakub nakonec doběhl na 6. místě, když 6km trať pokořil v čase 20:13 min.

V kategorii žen obsadila na 6km trati Renata Brodová 14. místo časem 25:12 min. a Kateřina Bobotová byla v cíli 17. (25:32)

Obrazek

Výsledky MČR v krosu:

Muži (10 km) – 1. Kocourek (ARC Brno) 30:49, 2. Štefko 30:54, 3. Kreisinger (oba Kroměříž) 31:06…MS Vail (USA) 30:30
kategorie do 22 let: 1. Kocourek, 2. Kourek (NM na Moravě), 3. Voják (Mílaři Domažlice)
Ženy (6 km) – 1. Sekanová 21:23, 2. Všetečková (obě České Budějovice) 21:48, 3. Preibischová (Mariánské lázně)  21:57
kategorie do 22 let: 1. Sekanová, 2. Peteříková (FTVS Praha), 3. Prokešová (Bruntál)
Mílaři (4 km) – 1. Mikulenka (Frýdek-Místek) 12:19, 2. Doubravský (Olymp Praha) 12:22, 3. Miler (Ml. Boleslav) 12:29
Junioři (6 km) – 1. Živec (Lovosice) 19:05, 2. Jalový (Opava) 19:33, 3. Homoláč (UNI Brno) 19:38