Mistrovský maraton - Štefko třetí, Stehlíková devátá

V neděli 10. května se uskutečnil jubilejní 15. ročník Pražského maratonu, který letos nesl ve svém názvu jméno hlavního sponzora - Pražský Volkswagen Maraton. Na start se postavil rekordní počet běžců (přes 6 tisíc), kteří obsadili všechna startovní čísla, jež dal pořadatel k dispozici. V rámci tohoto běhu se zároveň uskutečnilo i Mistrovství ČR v maratonu.

Obhájce titulu v mužské kategorii a věkem již veterán Róbert Štefko, byl letos opět největším favoritem na zisk domácího titulu. Róbertovi však nesedí teplé počasí, které panovalo a to se nakonec podepsalo na jeho výkonu. Do cíle na Staroměstském náměstí doběhl na 3. místě v čase 2:28:02 hod.  Z výsledku byl zklamaný a závod okomentoval následovně: "Čekal jsem, že dnešní počasí může sednout Mulugetovi, on má velmi spolehlivé výkony. Já bych potřeboval, aby bylo tak deset stupňů... Navíc jsem ráno skoro necítil nohy,". Róbert tak zkompletoval letošní sbírku medailí z mistrovství republiky. Ke zlaté z půlmaratonu a stříbrné z krosu teď přidal bronz z maratonu.
Zvítězil naturalizovaný etiopan Mulugeta Serbessa (2:27:16) před Pechkem z TJ Maratonstav Úpice (2:27:53). Serbessu si můžeme pamatovat i jako trojnásobného vítěze Chřibského maratonu z let 1999, 2001 a 2002. Na 38. místě ještě doběhl Filip Vrága v čase 3:46:13 hod.

Obrazek

Mezi ženami se na start mistrovského závodu postavila Jitka Stehlíková, která podstoupila  náročnou zimní přípravu a jejím cílem bylo dosáhnout času pod 3:30h. Stejně jako u Róberta Štefka však teplé počasí tento cíl zhatilo. Jitce se podle vlastních slov běželo dobře do 25 kilometru, poté přišla krize a na 35 km již definitivně opustila předem naplánované tempo. Ale i přesto si nakonec zaběhla osobní rekord 3:47:33 hod. a v mistrovském závodě obsadila pěkné 9. místo. Zvítězila brněnská vytrvalkyně Lenka Martincová (2:55:31) před pardubickou Šibravovou (2:56:24). Jitka běžela tento maraton i jako vyslankyně Zlínského kraje pro nadaci Paraple, která pomáhá lidem upoutaným na invalidní vozík. V rámci této akce se 14-ti členému týmu vyslanců podařilo nastřádat celkem 104 tisíc korun.

Obrazek

Celkovým vítězem Pražského Volkswagen maratonu se stal keňan Patrick Ivuti, který časem 2:07:48 hod. pokořil 11 let starý traťový rekord (2:08:51 hod.) svého krajana Elijaha Lagata.  Lepší výkon měl i v cíli druhý keňan Stephen Kibiwott (2:07:54). Třetí doběhl loňský vítěz Kenneth Mungara (2:10:29).  Mezi ženami pak zvítězila ruska Olga Gloková (2:28:27). Osm let starý traťový rekord Italky Viceconteové (2:26:33) tak odolal. Až za ní doběhly favorizované etiopanky Seboka (2:30:39) a Mutul (2:32:43).