PMEZ v půlmaratónu 2008 - 6.místo pro AK Kroměříž

V sobotu 25.října se uskutečnil v portugalském Almeirimu (cca 70 km severovýchodně od Lisabonu) v pořadí již 21. ročník Poháru mistrů evropských zemí v půlmaratónu.

V tomto městě jsme v roce 2004 shodou okolností započali naše nepřetržité tažení "Poháry",  když jsme se tenkrát kvalifikovali na krosovou odnož této prestižní soutěže. Sobotní závod byl již naší 10. jubilejní účastí v PMEZ.

Naši běžci odletěli ve složení Róbert Štefko, Pavel Faschingbauer, Jan Kreisinger, Tomáš Blaha, Martin Frei a hostujcí Miro Vanko, obhajovat historické 3. místo, které loni vybojovali opět v Portugalsku, v Moitě. To je zatím  největší mezinárodní týmový úspěch našeho klubu.

Obrazek

O vítězství se podle předpokladů popraly oba domácí týmy, když zvítězila GDR Conforlimpa před Maratona Clube. Třetí skončili Španělé (Asics Rayet Guadalajara), čtvrtí Italové (Calcestruzzi Corradini) a pátí Dánové (Herning Hobenkhub).

Naši běžci nakonec obsadili 6. místo, když Róbert Štefko doběhl mezi "pohárovými běžci" na 16. místě v čase 1:07:46 hod., Miro Vanko na 21. místě (1:09:09h), Pavel Faschingbauer na 25. místě (1:10:57h), Tomáš Blaha  na 32. místě (1:12:50h), Martin Frei doběhl na 56. místě v podprůměrném čase 1:21:02 hod. a Jan Kreisinger závod nedokončil.

Závod se běžel za velmi teplého počasí, když v okamžiku startu bylo naměřeno 26 stupňů ve stínu !  Trať se skládala z celkem 3 různě dlouhých okruhů. Do cíle doběhlo 612 běžců a závodu se zúčastnilo celkem 54 družstev, z toho bylo 10. družstev v rámci PMEZ.

Zajímavostí závodu byla i účast olympijského vítěze v maratonu (Atény 2004) Stefana Baldiniho, který doběhl v barvách italského týmu na celkovém 4. místě v čase 1:05:13 hod.

K výsledkům. Na oficiální výsledkové listině je uvedena délka trati 20 kilometrů, což se ihned po jejich zveřejnění stalo předmětem protestů vedoucích družstev. Trať měla v každém případě délku klasického půlmaratónu (21097,5 m), olympijský vítěz Stefano Baldini naměřil na své nejmodernější "garmině" trať dokonce o 300m delší.