MČR v krosu - suverénní vítězství Kocourka, Bajza si senzačně doběhl pro stříbro

V sobotu 19.března se v Rozstání-Baldovci na Drahanské vrchovině uskutečnil 1. letošní republikový šampionát pod širým nebem a tím bylo MČR v krosu.  Na obtížné trati poznamenané pátečním sněžením, která by se dala nazvat jako blata, zvítězil naprosto přesvědčivým způsobem Milan Kocourek a získal už svůj 4. mistrovský titul během posledních pěti let. Výborný závod běžel i Jakub Bajza, který získal stříbrnou medaili. Obhájce titulu, Jan Kreisinger, obtížný závod nedokončil.

Prostějovští hostitelé šampionátu připravili v nadmořské výšce 500 m v areálu Campingu Baldovec  zajímavou trať. Na ploše lesní mítiny byly přítomny rovné úseky, které střídaly  výběhy a seběhy. Její povrch však zásadním způsobem upravilo páteční sněžení, které z ní vytvořilo částečně blata a částečně rýžové pole. Již předem bylo tedy jasné, kterým běžcům padne jako ulitá a pro které bude naopak očistcem.

Jako ryba ve vodě si musel připadat Milan Kocourek, který si v tratích tohoto charakteru přímo libuje a sobotní Baldovec se stal svědkem jeho sólo představení. Milan šel do čela ihned po startu a během závodu svůj náskok neustále zvyšoval. Do cíle přiběhl naprosto v pohodě a zcela osamocený  v čase 37:25 min.  Velký závod běžel mladý Jakub Bajza, který se propracovavál startovním polem a s přehledem doběhl na senzačním 2. místě v čase 39:19 min. Třetí skončil Tomáš Dlabaja z ARC Brno (39:35).  Jakub Bajza se měl zároveň stát jasným vítězem kategorie mužů do 22 let, která však byla z nevysvětlitelných a nikým nezdůvodněných příčin přes noc zrušena, ačkoli měla být dle oficiálních propozic vyhlášena....

Další z našich do cíle dorazil Martin Frei a to na 7. místě, když 10 km trať zdolal za 41:21 min. a Tomáš Blaha dokončil mistrovský závod na 11.místě v čase 42:54 min. Obhájce titulu, Jan Kreisinger, patřil bohužel do kategorie těch běžců, kterým trať vůbec nevyhovovala a zhruba v polovině závodu odstoupil z cca 8. místa. Róbert Štefko se závodu nezúčastnil, protože ještě není zdravotně plně v pořádku.

Umístění našich 4. běžců jasně určilo nominaci na další ročník Poháru mistrů v krosu.

V závodě mílařů na 4 km jsme měli zastoupení ve Filipu Vrágovi, který doběhl na 29. místě v čase 20:26 min. Závod žen bohužel nedokončila Kateřina Bluchová.

Výsledky:
Muži - vytrvalci (10000m): 1. Milan Kocourek (AK Kroměříž) 37:25, 2. Jakub Bajza (AK Kroměříž) 39:19, 3. Tomáš Dlabaja (Athletic Runners Club Brno) 39:35

Ženy (6000 m): 1. Lucie Sekanová (TJ Sokol České Budějovice) 25:46, 2. Ivana Sekyrová (AK Sokolov) 26:11, 3. Monika Preibischová (AC Mariánské Lázně) 26:29

Muži – mílaři (4000 m):  1. Lukáš Kourek (TJ Nové Město na Moravě) 15:18, 2. Petr Vitner (TJ Nové Město na Moravě) 15:24, 3. Peter Mikulenka (TJ Slezan Frýdek-Místek) 15:30

Junioři (6000 m): 1. Petr Kaminski (AO Slavia Havířov) 23:06, 2. Martin Chlada (Mílaři Domažlice) 23:11, 3. Ondřej Doležel (AK Šternberk) 23:19

Juniorky (4000 m): 1. Tereza Novotná (TJ Sokol Hradec Králové) 18:38, 2. Lada Nováková (TJ Jiskra Havlíčkův Brod) 18:53, 3. Markéta Poloprutská (ABK Liberec) 19:27

Dorostenci (4000 m):  1. Josef Havlíček (TJ Sokol České Budějovice) 15:56,  2. Jakub Šesták (TJ Olympia Bruntál) 16:17, 3. Pavel Olič (TJ Sokol SG Plzeň-Petřín) 16:29

Dorostenky (3000 m): 1. Moira Stewartová (Spartak Praha 4) 13:50, 2. Katarzyna Chryczyková (Hvězda SKP Pardubice) 14:10, 3. Anna Šambergerová (PSK Olymp Praha) 14:26

St. žáci (3000 m): 1. Filip Sasínek (AK Hodonín) 11:38, 2. Šimon Ekl (AC Falcon Rokycany) 11:46, 3. Lukáš Svatoš (AC Domažlice) 11:53

St. žákyně (2000 m):  1. Eliška Auersvaldová (Sprint klub Čáslav) 8:42, 2. Natálie Kolajová (AK Kyjov) 8:45, 3. Tereza Hrochová (AC Česká Lípa) 8:50

Ml. žáci (2000 m): 1. Lukáš Bartoň (TJ Klášterec n/O.) 8:32, 2. Jan Osolsobě (AK AHA Vyškov) 8:37, 3. Josef Kašpar (TJ Lokomotiva Trutnov) 8:39

Ml. žákyně (1500 m):  1. Carmen Idris Beshirová (TJ Lokomotiva Zdice) 6:02, 2. Barbora Pribičinová (Triatlet Karlovy Vary) 6:29, 3. Adéla Civínová (AK Most) 6:36)