MČR v běhu do vrchu-3 medaile pro běžce AK Kroměříž

Dnes se uskutečnilo Mistrovství ČR v běhu do vrchu. Tituly se rozdělovaly na trati z Ostravice na vrchol Lysé hory.

Na vrchaře čekal náročný, téměř devítikilometrový úsek s převýšením 927 m. Trať byla vytyčena především terénem (silnice tvořila jen necelou pětinu z celkévé délky) a obsahovala i 440m výběh sjezdovky. Juniorky a závodníci nad 80 let měli trať zkrácenu na 5,1 km.  Dole bylo ideální teplé počasí. Na hoře občas trochu mlha.

Při absenci např. Roberta Krupičky či původně avizovaného Róberta Štefka se v hlavní mužské kategorii jako přes kopírák přepsalo pořadí medailistů z loňského roku, kdy se v rámci šampionátu běželo z Janských lázní na Černou horu. I tentokrát zvítězil Jan Havlíček z ASK Slavie Praha, který byl na vrcholu Lysé za 46:36 min. O necelou minutu za ním doběhl svěřenec Róberta Štefka Martin Frei z AK Kroměříž, který tak navázal na stejně hodnotný kov z republikového šampionátu v půlmaratonu. Na třetím místě skončil s minimálním odstupem pěti vteřin další kroměřížák Ondřej Horák. Za svým tři roky starým traťovým rekordem 44:45 zaostal dvojnásobný vítěz běhu na Lysou o necelé tři minuty. Dominanci kroměřížských běžců podtrhli čtvrtým místem Jan Bláha a šestý doběhl Aleš Dedek.

V ženské kategorii se z titulu se mohla radovat Pavla Matyášová z Maratonstavu Úpice (56:44), kterou na stupně vítězů doprovodily Irena Šádková z pořádajícího X. Air Ostrava a Helena Poborská (PSK Olymp – Kerteam). Čtvrtá doběhla šampionka z půlmaratonu Ivana Sekyrová. Naše běžkyně Marie Dostálová obsadila dobré 6. místo.

V kategorii juniorů ovládl Jakub Bajza z AK Kroměříž a Kateřina Beroušková závodící za Mílaře Domažlice.

Celkem na Lysou vystartovalo ve všech kategoriích 232 běžců, což je účastnický rekord závodu.

Z výsledků:

Muži (8,9 km, převýšení 927 m): 1. Jan Havlíček (Ask Slavia Praha) 46:36, 2. Martin Frei 47:32, Ondřej Horák  47:37, 4. Jan Bláha 47:57 (všichni AK Kroměříž), 5. Jan Polášek (AO Slavia Havířov) 48:15, 6. Aleš Dedek (AK Kroměříž) 48:53 ... 12. Pavel Holec (AK Kroměříž) 54:32 ... 17.  David Rosenberg (AK Kroměříž) 56:59 ... 27. Filip Vrága (AK Kroměříž) 1:05:45 hod.
Ženy (stejná trať jako muži): 1. Pavla Matyášová (Maratonstav Úpice) 56:44, 2. Irena Šádková (X-Air Ostrava) 57:07, 3. Helena Poborská (PSK Olymp – Kerteam) 57:57 ... 6. Marie Dostálová (AK Kroměříž) 1:03:28
Junioři (stejná trať jako muži): 1. Jakub Bajza (AK Kroměříž) 50:07, 2. Jiří Homoláč (VSK Univerzita Brno) 51:35, 3. Ondřej Fejfar (TJ Dvůr Králové nad Labem 52:51
Juniorky (5,1 km, převýšení 688 m): 1. Kateřina Beroušková (Mílaři Domažlice) 39:53, 2. Gabriela Weissová (X – Air Ostrava) 42:32, 3. Adéla Stránská (Iscarex Česká Třebová) 43:26