AK Kroměříž - vítěz extraligy pro rok 2010 !

V sobotu 3.července se na Městském stadionu v Pardubicích uskutečnil závěrečný třetí díl  atletické extraligy. Letos je totiž poprvé extraliga oddělenou samostatnou soutěží a po třetím kole získává družstvo, které se umístí na 1. místě (dle soutěžního řádu, čl. 21) titul „Vítěz extraligy pro rok 2010“.  Zářiové mistrovství ČR družstev je jinou soutěží, která se pro 7 nejlepších družstev začíná „od nuly“.

Nás může velmi těšit, že jsme se první červencovou sobotu stali v Pardubicích historicky  prvními oficiálními vítězi atletické extraligy a to s maximálním počtem 30 hlavních bodů a rekordními 727,5 pomocnými body.

Tentokrát jsme nastoupili takřka bez hostujících závodníků, přičemž příležitost startu dostali i atleti, jež v letošní extralize ještě nenastoupili. Doma zůstali afričtí běžci, kteří odjeli přitrénovat. Stejně tak i Milan Kocourek zvolil pro neočekávaný pokles výkonnosti po dohodě s trenérem horské soustředění. Absence našich běžců tak byla hodně znát na výkonech, kterých posléze dosáhli běžci na středních tratích. I tak jsme 3.kolo s přehledem vyhráli, na druhou Duklu Praha jsme udělali luxusní náskok 50 bodů. A to jsme ještě vinou neustálých změn ve složení reprezentační štafety na 4x100m nakonec museli postavit vítěze běhu na 200m, Petra Szeteie, „mimo soutěž“ a Jaroslav Růža byl sporně diskvalifikován ze třetího místa na 400m překážek…

Velkou měrou se o dosažený výsledek postarali opět vrhači, kteří letos tvoří nejsilnější část družstva. Nejlepší výkony z nich předvedl Antonín Žalský, který předvedl ve vrhu koulí výborných 20,53 m, což je letošní nejlepší český výkon. V hodu diskem si vytvořil nový osobní rekord, když se poprvé dostal za hranici 59m, kterou překonal o rovných 50 centimetrů. To udělalo v součtu 24 bodů. Velmi dobře si vedli i Michal Fiala (11b.), Miroslav Guzdek (9b.), Igor Gondor, Miroslav Pudivítr, Jan Syrovátko, Pavel Sedláček a Vladislav Tuláček (všichni 8b.).

Velký bodový příspěvek přidali i vytrvalci, kteří v běhu na 10000m získali 34 bodů, přičemž zvítězil Jan Kreisinger v čase 31:05,36 min. těsně před svým trenérem Róbertem Štefkem. Na třetím místě doběhl dvacetiletý Jakub Bajza, který si časem 31:20,00 min. překonal o více než 40 vteřin stávající osobní rekord. Martin Frei byl v nejdelším dráhovém běhu pátý.

Velmi dobře si také vedli čtvrtkaři překážkáři, když Michal Uhlík dosáhl svého letošního druhého nejlepšího výkonu 50,73 vt. a za vítězným Josefem Prorokem zaostal jen o 13 setin. Jaroslav Růža zaběhl své letošní maximum 51,01 vt., ale po závodě byl ze třetího místa diskvalifikován pro vyběhnutí z dráhy (šlápnutí na vnitřní lajnu) na sedmé překážce, přičemž tato byla podle jeho slov špatně postavená….

V běhu na 400m vybojoval Rudolf Götz druhé místo časem 47,23 vt. a Petr Szetei doběhl čtvrtý za 47,72 vt. Petr poté přišel o vítězství v běhu na 200m, kde dosáhl kvalitního času 20,94 vt., protože měl původně startovat ve vložené reprezentační štafetě na 4x100m. Do té byl však na poslední chvíli donominován vítkovický Milo.

Dělené druhé až třetí místo obsadil ve skoku o tyči Adam Ptáček, který letos potřetí překonal laťku ve výšce 520 cm.

Stejného umístění dosáhl i Ondřej Hanuš v trojskoku, kde dolétl na 15,46m. Před ním se umístili pouze hostující závodníci z Polska a Slovenska.

V běhu na 110m př. doběhl Matúš Janeček na 2. místě v čase 14,11 vt.

Poprvé se letos v družstvu představil i Zdeněk Medlík a bylo z toho 3. místo v běhu na 3000m př. v čase 9:23,73 min.

Solidní výkon předvedl v dálce Milan Pírek, který obsadil větrným výkonem 758 cm (+3,7 m/s) 4. místo. Regulérně poté skočil 747 cm.

Filip Klvaňa obsadil v běhu na 200m páté místo, když docílil svého nejlepšího letošního času 21,48 vt.  Na stovce se potom dělil o 8.-9. místo časem 10,85 vt.

Roman Novotný tentokráte startoval pouze v běhu na 100m, kde obsadil 5.místo časem 10,67 vt. V rozběhu si přitom zaběhl osobní rekord 10,64.

V sobotu jsme postavili pouze krátkou štafetu na 4x100m, která doběhla ve složení Janeček-Klvaňa-Pírek-Szetei  na 2. místě v čase 41,77 vt.

Ve třetím kole jsme neobsadili disciplíny 800m, 1500m, 4x400m a skok vysoký.

Na závěr je potřeba skromně připomenout, že za tři roky, co v extralize působíme, jsme v ní 8x zvítězili a pouze jednou obsadili 3.místo!  K tomu lze ještě připočítat 2 vítězství na MČR družstev….